Pasmem Magury Małastowskiej
Kwiatoń - Smerekowiec- schronisko na Magurze Małastowskiej- szczyt Magury - Bielanka - Łosie - Klimkówka - Jezioro Klimkowskie - Flasza -Czarna - Uście Gorlickie - długość 50 km, czas przejazdu 4 h, suma przewyższeń 1100 m
Wyruszamy z Osady Turystycznej Dębowy Jar drogą asfaltową w kierunku Gładyszowa. Po kilkuset metrach jazdy znajdujemy się w miejscowości Kwiatoń, która znana jest z najpiękniejszej, drewnianej cerkwi grekokatolickiej w Polsce, pod wezwaniem Św. Paraskewy z XVII w. Dalej drogą kierujemy się na Smerekowiec i tuż za znakiem drogowym o tej nazwie skręcamy w lewo, w las początkowo drogą asfaltową, a później szutrową. Wolno pniemy się pod górę wśród pięknego lasu bukowo - jodłowego, aż docieramy do szczytu Polany (637 m.n.p.m.). Przed nami łąka z pięknym widokiem na pasmo Magury Małastowskiej, którego szczytem będziemy później jechać.
Rozglądamy się za żółtym szlakiem, który prowadzi od Uścia Gorlickiego i w prawo wzdłuż łąk kierujemy się do miejscowości Przysłup, a następnie do schroniska PTTK na Magurze Małasowskiej. Schronisko obecnie jest zamknięte, w trakcie przebudowy.
Dalej kierujemy się zielonym szlakiem na północny zachód przez kulminacje Magury Małastowskiej (813 m.n.p.m.). Po drodze, po lewej stronie, na zboczu Magury mijamy cmentarz z I Wojny Światowej nr 58. Trasa pasmem magurskim to piękna i przyjemna trasa wśród dominujących lasów bukowych i starych jodeł, łagodnie opadająca w dół.
Po kilku kilometrach jazdy dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Zjeżdżamy drogą, w lewo, w dół do Bielanki. Po lewej stronie mijamy fermę drobiową, a po prawej zakład betoniarski. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i zjeżdżamy do miejscowości Łosie. Tutaj warto zatrzymać się na dłużej i odwiedzić Zagrodę Maziarską. Inną atrakcją tej miejscowości jest drewniana cerkiew Narodzenia NMP z 1810 roku.
Obok cerkwi znajduje się droga prowadząca przez kładkę na rzece Ropa. Dalej, po drugie stronie rzeki otaczamy górę Kiczera - Żdżar (610 m.n.p.m.) i skręcamy w lewo na główną drogę, którą dojeżdżamy do Klimków. Mijamy kościół po prawej, stylizowany na nieistniejącą cerkiew w Klimkówce, która stała na terenie zalanym przez sztuczne jezioro. Po lewej mamy piękny widok na Zalew Klimkowski od strony zapory. Po około kilometrze skręcamy za czarnym szlakiem w prawo i pniemy się ostro pod górę do przysiółka Flasza. Przebijamy się przez pasmo Suchej Homoli na drugą stronę szeroką drogą leśną i wyjeżdżamy w miejscowości Czarna.
W Czarnej skręcamy w lewo i jedziemy główną drogą aż do szczytu wzniesienia. Jadąc na wprost, w dół asfaltem możemy skrócić wycieczkę i dojechać krótszą drogą do Uścia Gorlickiego (na rondzie pierwszy zjazd w prawo i po ok 2km dojedziemy do osady Dębowy Jar). My natomiast kontynuujemy jazdę skręcając na wzniesieniu przełęczy w prawo, w leśną drogę przeznaczoną do przewozu ściętych drzew. Droga w lesie jest szeroka i dobrze utrzymana. Trawersując pasmo ze szczytem Bordiów Wierch (755) przejeżdżamy przez nieistniejącą już Starą Hutę, gdzie kiedyś pracowały stare piece wytwarzając szkło. Droga kończy się w Hańczowej i tam skręcamy w prawo na główną drogę biegnącą do Wysowej.
W Hańczowej, po kilku minutach jazdy skręcamy w lewo, za kierunkowskazem Skwirtne. Przejeżdżamy obok drewnianej cerkwi prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej i za mostkiem skręcamy w ponownie w lewo pokonując przełęcz i dojeżdżając do Skwirtnego. Dalej kierujemy się do Kwiatonia mijając ponownie cerkiew greckokatolicką pw. Św. Paraskewy. Po 1,5 km jesteśmy w osadzie Dębowy Jar. Poniżej film prezentujący trasę na mapie na podstawie śladu GPS.