Wokół zbiornika Klimkówka
25-29 km, 6-7 godzin, w zależności od wersji marszruty
Wycieczkę rozpoczynamy z osady Dębowy Jar i kierujemy się drogą asfaltową do Kwiatonia. Przy drodze, po prawej stronie znajduje się cerkiew prawosławna pw. św. Paraskewy Serbskiej. Ta niewielka świątynia powstała w 1933 r po przejściu całej wsi Kwiatoń na prawosławie. Dalej, dużo okazalsza drewniana świątynia to dawna cerkiew grekokatolicka pw. św. Paraskewy. Cerkiew powstała w drugiej połowie XVII i jest uważana za najpiękniejszą w Polsce.
Wracamy teraz w pobliże cerkwi prawosławnej i pokonujemy bród po kamieniach na rzece Zdynia. Dalej drogą szutrową pod górę w kierunku południowo-zachodnim. W lesie, po osiągnięciu przełęczy, skręcamy w lewo wędrując ścieżką do drogi asfaltowej Skwirtne-Hańczowa. Skręcamy w prawo i kierujemy się dół asfaltem aż do Hańczowej. Przy skrzyżowaniu z drogą powiatową Uście Gorlickie-Wysowa stoi piękna, odnowiona, drewniana cerkiew pw. Opieki Matki Bożej z XVIII w, dawniej świątynia unicka, a obecnie prawosławna. Przechodzimy na drugą stronę jezdni i szlakiem czerwonym kierujemy się w stronę Ropek. Po kilkunastu minutach szlak czerwony łączy się z niebieskim i tu uwaga: dalej, ostro pod górę szlakiem niebieskim wspinamy się na pasmo z kulminacją Dzielec (721 m.n.p.m.). Dalej ścieżką prowadzącą zalesionym grzbietem pasma do najwyższego szczytu Bordiów Wierch (755 m.n.p.m). W pobliżu, od północy polana otoczona stromymi zboczami, pozostałości Huty Szkła (przysiółek istniał do 1947 roku), trochę niżej naturalne źródło wody mineralnej.
Wędrujemy dalej szlakiem niebieskim i przekraczamy drogę asfaltową Śnietnica - Uście Gorlickie. Wspinamy się mozolnie na szczyt Homola (712 m.n.p.m.), z prawej dochodzi szlak żółty, a my dalej idziemy niebieskim, zalesionym pasmem Suchej Homoli (708 m.n.p.m), aż do przysiółka Flasza. Tu skręcamy w prawo, w dół szlakiem czarnym do Klimkówki. Dochodzimy do drogi asfaltowej i kierujemy się w stronę zapory na zbiorniku Klimkówka. Po drodze, po lewej stronie mijamy cerkiew murowaną w Klimkówce, obecnie jest to kościół wspólnie użytkowany przez katolików obu obrządków (rzymsko i greko - katolików). Kościół został wybudowany po 1983 roku i miał być, z założenia, kopią cerkwi pierwotnej, która została wysadzona przy budowie zbiornika Klimkowskiego.
Skręcamy w prawo na drogę do zapory i po kilkuset metrach ponownie skręcamy tym razem w lewo, przez mały mostek drewniany, na ścieżkę turystyczna "Pieniny Gorlickie" łącząca wieś Klimkówka z wsią Łosie. Trasa o charakterze przyrodniczym, z pięknymi widokami na jezioro, trawersuje zbocza góry Kiczera-Żdziar (609 m.n.p.m.) i przebiega nad zaporą wodną. Ścieżka powoli zarasta od strony jeziora i widok na zalew z roku na rok staje się ograniczony. Ścieżką dochodzimy do wsi Łosie słynącej z maziarstwa. Warto tu zobaczyć drewnianą cerkiew grekokatolicką pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1810 roku oraz kwaterę woskową z I wojny światowej na cmentarzu parafialny. W Łosiu mieszka współczesna pieśniarka łemkowska Julia Doszna.
Kontynuujemy wędrówkę na południowy wschód ścieżką leśną z Łosia do Kunkowej oznakowaną jako trasa rowerowa. Później, z Kunkowej drogą asfaltową prowadzącą do Uścia Gorlickiego, znanego wcześniej z jarmarków, nie tylko na Łemkowszczyźnie (trasę można wydłużyć skręcając w lewo na Oderne - zabytkowa kaplica rzymskokatolicka z 1898, wybudowana z inicjatywy Magdaleny Miłkowskiej). W Uściu warto zwrócić uwagę na drewnianą cerkiew grekokatolicką pw. Św. Paraskewy z 1786 r., cmentarz wojenny nr 57 przy cmentarzu gminnym oraz zabytkową, murowaną kapliczkę kilkadziesiąt metrów dalej w kierunku Klimkówki. Z Uścia wracamy drogą w kierunku Gładyszowa do osady Dębowy Jar.