Osada Dębowy Jar Osada Dębowy Jar Osada Dębowy Jar Osada Dębowy Jar
dojazd

Narciarskie wędrowanie po Beskidzie

Dzięki naszej Królowej Śniegu – Justynie Kowalczyk, narty biegowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Większe zainteresowanie tym sportem spowodowane jest również przez popularyzację w mediach bardziej zdrowego, aktywnego sposobu na zimowy wypoczynek. Czy uprawianie biegów narciarskich musi kojarzyć się z mistrzowską kondycją i morderczym wysiłkiem, takim jak choćby wdrapywanie się na górę w Val di Fiemme podczas Tour de Ski?  

Otóż nie. Narty biegowe mają swoją ciekawą odmianę terenową zwaną cross country czy  back country lub po prostu narciarskie wędrowanie polegające na zwiedzaniu pięknych krajobrazowo obszarów poza miastem, a najlepiej w górzystym terenie. Beskid Niski, dzięki łagodnemu ukształtowaniu gór i dolin, zachęca do takiej formy aktywności ruchowej. W ramach programu „Śnieżne trasy przez lasy” wytyczono i oznakowano 80 km tras do narciarskiego wędrowania, a duża cześć tych tras jest regularnie „ratrakowana” skuterem śnieżnym. Szlaki przebiegają pięknymi dróżkami leśnymi, widokowymi łąkami (z panoramami na pasma Beskidu Niskiego i Sądeckiego) i dolinami górskich potoków. Śnieżne trasy pozwalają także na dotarcie do interesujących miejsc takich jak cmentarze wojenne, drewniane cerkwie, kapliczki, krzyże.

Sprzęt do narciarstwa typu cross country różni się od tradycyjnych nart do biegów klasycznych lub łyżwowych. Narty są trochę szersze i wyposażono je w tzw. łuskę czyli specjalne nacięcia na spodniej części narty, pod butem, żeby ułatwić odbicie i podchodzenie pod górkę. Mogą też być wyposażone w metalowe krawędzie, dla lepszej nawigacji podczas zjazdu, ale nie jest to konieczne. Buty ocieplane z wyższą cholewką zapewniają stabilne oparcie podczas skrętów, a także komfort cieplny podczas dłuższego marszu w mrozie i głębszym śniegu. Uzupełnieniem wyposażenia dla narciarza terenowego są kijki, a ich długość powinna odpowiadać wysokości narciarza do barków.

Narciarstwo cross country to ciekawa, zimowa alternatywa dla jazdy rowerem czy wędrówek górskich latem. Narciarskie wędrowanie to piękno zimowego, ośnieżonego krajobrazu, niezapomniane widoki, fascynujące przeżycie. Ferie zimowe już niedługo. Mamy nadzieję, że zima dopiszę i posmakujemy znowu tej aktywności sportowej.

Narciarstwo śladoweNarciarstwo śladowe
Narciarstwo śladoweNarciarstwo śladowe
Narciarstwo śladoweNarciarstwo śladowe
Narciarstwo śladoweNarciarstwo śladowe
Narciarstwo śladoweNarciarstwo śladowe
Narciarstwo śladoweNarciarstwo śladowe
Narciarstwo śladoweNarciarstwo śladowe
Narciarstwo śladoweNarciarstwo śladowe
Copyright © 2012 Dębowy Jar. All rights reserved.