Osada Dębowy Jar Osada Dębowy Jar Osada Dębowy Jar Osada Dębowy Jar
dojazd

Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego

W dniach 23-25 listopada 2012 odbyło się VIII spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni koło Gorlic. Spotkania takie odbywają się co roku już od 8 lat. Wcześniej "miłośnicy" spotykali się w  Nieznajowej, w Bartnem, Hucie Polańskiej, Radocynie, Zdyni, Zawadce Rymanowskiej, Lipowcu i teraz ponownie w Zdyni. Spotkania organizowane są przez twórców portalu beskid-niski.pl.

Spotkanie było wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy o Beskidzie Niskim oraz nawiązaniu ciekawych znajomości. Oprócz filmów związanych z tematyką Beskidu Niskiego, organizatorzy zapewnili interesujące prelekcje. Kamil Kmak opowiadał o historii grybowskich Żydów, a Jan Dziubyna przedstawił swój pomysł na promocję kultury Łemkowskiej. Uczestnicy poznali też działalność Stowarzyszenia Sołectwa Krzywa związaną między innymi z akcją Śnieżne Trasy Przez Lasy.  

Dzięki pasjonującemu wystąpieniu Aleksandra Gucwy można było pogłębić wiedzę o historii dotyczącej II wojny światowej, a w szczególności katastrofy samolotu Halifax w Banicy koło Krzywej. Samolot, w którym zginęło 7 bohaterskich pilotów niósł pomoc dla Powstańców Warszawskich. Spotkanie było też okazją do zapoznania się z działanością Stowarzyszenia Magurycz pod egidą Szymona Modrzejewskiego, który zajmuje się rewitalizacją cmentarzy i kapliczek w Beskidzie Niskim. Dużą porcję interesujących materiałow dostarczył Jacek Smulski prezentując postać Jana Łożańskiego, kuriera AK, a także informując o otwarciu oznakowanego kurierskiego szlaku turystycznego "Jaga Kora" na linii Rymanów - Jasiel. Szlak liczy 27 km i prowadzi przez nieuczęszczane obszary Beskidu Niskiego.

Był też czas na wycieczkę górską przez Jaworzynę Konieczniańską. Z trasą pieszej wędrówki można zapoznać się tutaj. Pewną osobliwością na trasie było odnalezienie pamiątkowej, kamiennej tablicy, którą postawił tajemniczy łowczy w 1901 roku. Tablica zlokalizowana jest około 300 metrów od szczytu Jaworzyny i prawdopodobnie informuje o "położeniu" jelonka pierwszym strzałem.

Następne spotkanie już za rok. Wszyscy uczestnicy już nie mogą się doczekać.

Prelekcja o Halifax'iePrelekcja o Halifax'ie
Super ekipa z RedySuper ekipa z Redy
Sesje zdjęcioweSesje zdjęciowe
Uczestnicy spotkaniaUczestnicy spotkania
Prelekcja o rewitalizacji kapliczekPrelekcja o rewitalizacji kapliczek
Copyright © 2012 Dębowy Jar. All rights reserved.